top of page

Mit mond a jog? Részlet a fegyvertörvényből:

Magyarországon a muzeális, elöltöltős fegyverek szabadon, engedély nélkül vásárolhatók, tarthatók. Használatuk azonban szigorúan szabályozott!

§​

"...Elöltöltő fegyver: az olyan egylövetű - vagy ismétlőfegyver, amelynél a lőport és a lövedéket kizárólag a csőtorkolat irányából lehet a csőbe vagy a forgódobba betölteni, rendeltetésszerűen fekete lőporral vagy gyárilag a fekete lőpor kiváltására készült lőporral és hozzávaló csappantyúval működtethető;"

"múzeális fegyver és lőszer: az elöltöltő fegyver, valamint az 1890 előtt készített tűzfegyver és korhű másolata - kivéve ha korszerű központi gyújtású lőszer használatára alkalmas - és a múzeális fegyverekhez használható 1945 előtt készült lőszer"

​

​ Amit az elöltöltő-fegyveres lövészetről tudni kell

 

A hazai elöltöltő-fegyveres életet két szövetség, a Magyar Sportlövők Szövetsége és a Magyar Elöltöltő-Fegyveres Lövészek Szövetsége közösen népszerűsíti, közös munkával. A sportág 1995-ben vetette meg lábát hazánkban. 2000-ig versenyeinket a hazai szabályozás hiányosságai miatt Szlovákiában kellett megszervezni, de 2000. augusztustól elindulhatott a hazai lövészélet is. A 253/2004. fegyvertörvény jelentősen enyhített az elöltöltő fegyverek sportcélú használatának lehetőségein. Hazánk 2003 óta teljes jogú tagja a Nemzetközi Elöltöltő-Fegyveres Lövész Szövetségnek (MLAIC). Aki történelmi fegyverekkel kíván hazánkban sporttevékenységet folytatni, a következő feltételeknek kell megfelelnie:

Személyi feltételek: Az elöltöltő-fegyverek (muzeális fegyverek) 18 év életkor felett szabadon megvásárolhatóak, tarthatóak. A lövésznek lövészegyesületi tagnak kell lennie. A lövészetre használni kívánt fegyvert be kell vizsgáltatni (új fegyver esetén szemléztetni) az MKH-ban (Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft.) A versenyeken való indulásnak még van egy fontos személyi feltétele, melyet nem a törvények írnak elő, hanem a józan ész: minden versenyen részt vevő lövésznek rendelkezni kell a jártasságát igazoló elöltöltő-fegyveres vizsgával, vagy MSSZ rajtengedéllyel. Elöltöltő-fegyvert csak feketelőporos lövészetre engedéllyel rendelkező lőtéren lehet sportlövészetre használni.

Egyesülettel kapcsolatos feltételek: Csak sportlövész egyesület végezhet feketelőporos lövészetet. Az egyesületnek külön engedélyt kell kérnie feketelőporos lövészetre. Az egyesületnek létre kell hozni a feketelőpor és csappantyúk tárolására biztonságtechnikailag alkalmas és a jogszablyoknak megfelelő tárolóhelyet. Lőport csappantyút csak a lövészegyesület tarthat, ezeket csak a lövészegyesület lőporkezeléssel megbízott illetékese vásárolhatja.

Versenyágak: A szövetségek minden történelmi korból származó, minden típusú fegyverre külön egyéni és csapatversenyeket rendeznek, így igen változatos kínálat áll az érdeklődők rendelkezésére a vadászias puska lövészettől a párbajpisztolyos lövészetig, de az érdeklődők belekóstolhatnak a vadnyugat revolvereinek lövészetébe is. Az eredeti fegyverek a korhű másolatoktól elkülönített kategóriákban versenyeznek. Eredeti fegyver lövészetre csak akkor használható, ha az műszaki vizsgálaton esett át, és lövészetre alkalmasnak találtatott. A versenyeken 25–300 m közötti távolságokon lövünk. Egy sorozat 13 lövésből áll, melyből a 10 legjobb lövést értékeljük. Pontosság tekintetében elmondhatjuk, hogy a huzagolt elöltöltő-fegyverek éppoly hatékonyak e távolságokon belül, mint a modern sportlövész fegyverek. Lőlapjaink mérete megegyezik a modern sportlövész lőlapok méreteivel. A pontlövészeti ágak mellett vadász tereplövész versenyeket is tartunk vad formájú fémcélokra (elöltöltő-fegyveres sziluett lövészet). Ezek a hangulatos, dzsembori jellegű lövészetek készítik fel a hazai érdeklődőket arra, hogy ha egyszer törvényeink lehetővé teszik, vadászatra is használhassuk történelmi fegyvereinket.

Elöltöltő/múzeális-fegyverek Elöltöltő-fegyvernek nevezünk minden olyan lőfegyvert, mely nem modern egybeszerelt lőszerrel működik, hanem a lőport, fojtást, majd lövedéket a csőtorkolat felől töltjük külön egységekben a fegyver csövébe. A betöltött lőpor begyújtása a gyúlyukon (vagy lőkúpon) keresztül történik. Az elöltöltő fegyverek fejlődéstörténete: 12-13. sz. lakat nélküli kéziágyúk 13-15. sz. kanócos lakatok 16. sz. keréklakatos fegyverek 17. sz. kovás fegyverek 19. sz. kémiai gyújtású (perkussziós) fegyverek

Elöltöltő-fegyveres lövészélet A lövészélettel kapcsolatos információk a Kapszli portálon találhatóak meg (versenyek, eredmények, országos csúcsok, vizsgakövetelmények, szabályzatok) Szintén ezen a honlapon érhető el a magyar elöltöltő-fegyveres lövészek ingyenes eMagazinja, a Füstölgő

                                                                                                                                                  (Forrás: Wikipedia)

bottom of page